Deli na družabnih omrežjih
02.10.2024 |
Prvi koraki v resnejše izobraževanje so za naše otroke pomemben in težek korak, ki ga lahko zaznamujeta tudi strah in stres, na drugi strani pa je to odlična priložnost, da se tako otroci kot starši naučijo učiti in spoznajo, kje so njihove slabosti in prednosti.
Nacionalno preverjanje znanja (NPZ) je eden izmed pomembnih mejnikov, ki ga naši otroci doživijo med osnovnošolskim obdobjem. Morda imate doma otroka, ki se z NPZ sooča prvič, ali pa ste že izkušeni starši, ki se zavedate pomena preverjanja znanja. Ne glede na to, vam bomo v tem članku Učnega centra Horizont predstavil vse, kar morate vedeti o NPZ, ter vam ponudili nekaj nasvetov za podporo vašim otrokom.
Če želite svojemu otroku zagotoviti najboljšo podporo pri pripravah na NPZ, si oglejte naš program “Priprave na NPZ” in mu pomagajte doseči odlične rezultate.
NPZ Nacionalno preverjanje znanja je standardiziran preizkus za učence in učenke osnovnih šol, ki se ga izvaja ob istem času za vse tretješolce, šestošolce in devetošolce v državi.
NPZ je pomemben zaradi več razlogov. Testiranje omogoča oceniti dosežke na ključnih področjih (slovenščina, matematik in tuji jezik), zagotoviti objektivno merilo za vpis v srednje šole ter spodbujati kakovost poučevanja.
Ker se ocenjuje po enakih postopkih in pod enakimi pogoji omogočajo rezultati NPZ primerjavo znanja med učenci in učenkam. V zadnjem razredu osnovne šole pa vplivajo tudi na vpis v srednješolske programe. Rezultati so pomembni tako za šole kot starše.
Ker pa lahko uspeh na NPZ pomembno vpliva na prihodnje priložnosti otrok, je še toliko bolj pomembna kakovostna priprava na ta preizkus poznavanja obravnavanih tem.
Naš program ‘Priprave na NPZ’ je zasnovan za uspeh. Kliknite tukaj za več informacij.
Za skoraj 200.000 učencev se je začelo novo šolsko leto, ki pa prinaša tudi novosti, saj je po novem Nacionalno preverjanje znanja obvezno tudi za tretješolce in tretješolke, rezultati v 9. razredu pa bodo vplivali na vpis v srednje šole.
NPZ je v novem šolskem letu glede na spremembe obvezen tudi za 3. razrede, potem ko je to postal v šolskem letu 2017/2018 že za 6. in 9. razred.
To pomeni, da se bodo nacionalnega preverjanja znanja udeležili tudi že najmlajši šolarji in šolarke, ki bodo verjetno pri tem potrebovali dodatno podporo tako pri učnem procesu kot spodbudi. Pri tem si lahko pomagate tudi s strokovnimi inštrukcijami, ki so prilagojene starostnim skupinam.
Za šolarje in šolarke 6. razredov letos ni predvidenih sprememb pri NPZ. So pa pomembne spremembe za 9. razred. Dosežke se lahko po novem uporabi kot enega od kriterijev za izbiro kandidatov in kandidatk v primeru omejitve vpisa na želene programe v srednjih šolah in gimnazijah.
Glede na objavljena merila predstavlja namreč seštevek zaključnih ocen vseh obveznih predmetov iz 7., 8. in 9. razreda največ 60 odstotkov, dosežka na NPZ iz slovenščine in matematike pa po največ 20 odstotkov.
Za vpis v programe, za katere je treba opraviti preizkus nadarjenosti oziroma spretnosti, pa se dodatno upošteva še dosežke na preizkusu nadarjenosti oziroma spretnosti.
Bodo pa imeli NPZ dodatno težo v primeru, da se na izbirnem postopku znajde več kandidatov z istim številom točk. Tu bodo v prednosti kandidati, ki so dosegli boljši dosežek na NPZ iz slovenščine in matematike.
Zato je še toliko bolj pomembna priprava na t. i. zaključne izpite, ki lahko vključuje tudi prilagojene inštrukcije.
NPZ pišejo učenci in učenke 3., 6. in 9. razreda osnovne šole iz različnih obveznih predmetov, da se preizkusi preverjanje doseganja ciljev in standardov znanja iz učnega načrta.
Vsi učenci imajo preverjanje znanja iz slovenščine in matematike. Šestošolci morajo nato še pokazati svoje znanje tujega jezika.
Devetošolce pa vsakič doleti nov preizkus znanja iz tretjega predmeta iz seznama obveznih predmetov v 8. in 9. razredu. Tega določi pristojni minister vsako leto. Za letos so v t.i. ožjem izboru biologija, geografija, šport in tuji jezik.
NPZ poteka spomladi, ažurne datume pa vsako šolsko leto objavi Državni izpitni center (RIC). Praviloma potekajo v marcu in aprilu.
Šolarji in šolarke morajo opraviti po en preizkus na dan, običajno pa je med njimi nekaj dni pavze. Mlajši šolarji imajo na voljo 45 minut za izpolnitev testne pole, medtem ko imajo učenci in učenke 6. in 9. razredov na voljo 60 minut brez odmora.
Znani pa so tudi že datumi za letošnje šolsko leto. Prvič se bodo vsi šolarji in šolarke 3., 6. in 9. razredov spopadli z NPZ 24. marca 2025, ko bodo imeli preverjanje znanja iz slovenščine.
Že tri dni kasneje, 27. marca 2025 pa bo potekal NPZ iz matematike. Učenci in učenke 6. in 9. razredov pa bodo morali na preverjanje še 1. aprila 2025, mlajši bodo imeli preizkus znanja iz tujega jezika, starejši pa iz tretjega predmeta, letos so v izboru biologija, geografija, šport in tuji jezik.
Učenci imajo lahko pri NPZ iz matematike s seboj modro ali črno pisalo, svinčnik, radirko, šilček, ravnilo, geotrikornik in šestilo, pri NPZ iz slovenščine pa le moder ali črn kemični svinčnik ali nalivno pero. Uporaba mobilnih telefonov ali žepnih računal ni dovoljena.
Rezultate NPZ pa pri RIC objavijo v aprilu in maju, sprva rezultate izvejo tretješolci, nato devetošolci in kot zadnji še šestošolci. Rezultati so objavljeni tudi na uradni spletni strani RIC.
Izkoristite naše priprave na NPZ in se z zaupanjem podajte v preverjanje znanja.
Izpitna pola je sestavljena iz več različnih nalog, ki se tipsko tudi malo razlikujejo glede na predmet.
V osnovi pa so trije tipi nalog: zaprti, polodprti in odprti. Zaprti tipi nalog vključujejo kratke zaprte odgovore, povezovanje, urejanje, korekcijo, dopolnjevanje ali izbiranje. Pri polodprtih tipih nalog je možno podati kratke polodprte odgovore, pri odprtih odgovorih pa se od šolarjev pričakuje krajše pisne sestavke, glede na predmet pa tudi kakšna likovna ali glasbena naloga.
Dodatno se pri testiranju znanja iz tujega jezika in glasbe preverjanje začne s predvajanjem zvočnega posnetka, ki služi reševanju nalog.
Nacionalno preverjanje znanja je še toliko bolj pomembno za učence in učenke zadnjega leta osnovne šole, saj se rezultati NPZ upoštevajo pri vpisu v srednje šole. Zato je pomembno, da se otroci nanj dobro pripravijo.
NPZ se izraža v točkah in odstotkih, ki se ga primerja z državnim povprečjem. Možno pa je doseči največ 100 točk. V 3. in 6. razredu so rezultati del priloge v spričevalih. Ob koncu 9. razreda pa so dosežki in državna povprečja na NPZ zapisani v spričevalu.
Obstaja pa tudi možnost pritožbe, če s kakšnim rezultatom pri posamezni nalogi učenci oz. starši niste zadovoljni. Vloži se lahko namreč zahteva za ponovno vrednotenje.
Pri devetošolcih in devetošolarkah se rezultati NPZ iz slovenščine in matematike lahko uporabijo tudi kot eno od meril za izbiro kandidatov in kandidatk v primeru omejitve vpisa na srednje šole in gimnazije.
NPZ iz slovenščine in matematike predstavljata kar do 20 odstotkov pri merilih za vpis na želene programe v srednjih šolah in gimnazijah. Še bolj pomembni pa bodo dosežki na NPZ, če bo imelo več kandidatov enako število točk. Tu bodo namreč v prednosti kandidati z boljšimi dosežki na NPZ.
Primerna priprava na NPZ je tako postala še bolj pomembna kot v prejšnjih letih. Šolarje in šolarke pa lahko v tem podprete tudi starši, ki jim pomagate pri pripravah, na voljo pa so vam tudi inštrukcije s strani strokovnjakov.
Ne glede na to, ali imate doma otroka, ki se z NPZ spopada prvič ali že tretjič, bodite zanje podpora, jim prisluhnite in jih spodbujajte. Skupaj z našo pomočjo pa bomo poskrbeli, da bodo premagali ta izziv in se razvijali v samozavestne in uspešne posameznike.
V času učenja omejite obiske in izklopite naprave. K učenju pristopite aktivno in ustvarjalno. Lahko si pomagate tudi z izdelavo osebnih izpiskov, miselnih vzorcev in učnih kartic.
Datume preizkusov si zapišite v beležko oz. koledar, da vas ne bodo presenetili.
Pomembno je, da se otrok na NPZ ne začne pripravljati zadnji trenutek. Doslednost in organizacija sta ključni. Skupaj z otrokom načrtujte, kdaj bo katero snov ponovil.
Že v tej fazi pa je priporočljivo vključiti tudi dodatno pomoč, kot so inštrukcije.
Inštrukcije so lahko ključne za uspeh, saj omogočajo prilagojen pristop in dodatno razlago gradiva. Poleg tega je pomembno, da otroci redno ponavljajo gradivo, rešujejo teste in uporabljajo učne vire.
Inštrukcije sicer niso nujne, da bo vaš otrok opravil NPZ, vendar pa je priporočljiva dobra priprava na preizkuse in preučitev snovi.
Izobraževalni sistem se zaradi sprememb pri NPZ spopada z novimi izzivi, saj se od učencev in učenk pričakuje vse večjo stopnjo razumevanja in pripravljenosti. Še vedno pa gre za otroke, ki potrebujejo podporo odraslih pri učnem procesu.
Ob današnjem hitrem tempu življenja se lahko staršem zdi vse zelo obremenjujoče, prav tako je od vaših šolskih let minilo že kar nekaj časa. Zato pa so vam lahko v podporo ravno strokovno pripravljene inštrukcije.
Naši inštruktorji so namreč seznanjeni z vsemi spremembami in pripravljeni na nove izzive, ki jih predstavljajo NPZ. Hkrati pa imajo učni proces prilagojen starosti otrok, s katerimi delajo.
Pri Učnem centru Horizont se lahko prijavite na 30-urne priprave iz posameznega predmeta slovenščine in matematike ali obeh. Program se izvaja v živo v Ljubljani ali prek spleta enkrat tedensko po dve šolski uri.
Deli na družabnih omrežjih
Prijavi se na e-novice
Si iz pravega testa za inštruktorja?
Povej nam več o sebi tukaj.
041 926 000
Horizont d.o.o.
(SI65826736)
Pohlinova ulica 20, 1000 Ljubljana