Sorodno iz bloga
E-vpogled v maturo v 5 korakih
04.07.2024 | Matura
Matematika na maturi
18.05.2024 | Matura
Angleščina na maturi
17.05.2024 | Matura
Deli na družabnih omrežjih
17.05.2024 | Matura
Kako poteka angleščina na maturi in kako se nanjo čim bolje pripraviti? S podobnimi vprašanji se sooča veliko dijakov zadnjih letnikov gimnazij in drugih srednjih šol, pa tudi njihovih staršev, ki si želijo, da bi se njihovi otroci na maturo čim bolje pripravili ter jo tudi čim bolje opravili. Do določene mere se bodo dijaki na maturo pripravili že pri pouku. Seveda pa priprave na maturo iz angleščine zahtevajo tudi kar nekaj samostojnega učenja, branja in vaj. Dijaki se jih lahko lotijo samostojno, še bolje pa je, če se udeležijo organiziranih priprav. Tam se bodo na maturo iz angleščine sistematično pripravili tako, da bodo rezultati na njej čim boljši.
Angleščina na splošni maturi obsega pisni in ustni del.
Dijaki se lahko odločajo med izpitom na osnovni ali višji ravni, odvisno od tega, kakšno je njihovo znanje in kakšni so njihovi cilji. Vsak dijak sam zase najbolje ve, kakšno je njegovo znanje angleškega jezika in kakšne so njegove ocene pri tem predmetu.
Na podlagi tega se bo tudi lažje odločil, ali maturo iz angleščine opravljati na osnovnem ali višjem nivoju.
Zagotovo pa lahko s pomočjo ustreznih priprav svoje trenutno znanje angleščine tudi izboljša in izpopolni.
Vendar pa je potrebno vedeti, da je angleščina na maturi na višjem nivoju že precej zahtevna.
Večina dijakov se odloči za osnovno raven pri izpitu iz angleškega jezika na maturi. Osnovni nivo pri angleščini na maturi obsega:
Angleščina na maturi na osnovni ravni splošne mature se piše 170 minut in sestavlja 80 % končne ocene. Pri pisnem delu se pri Poli 1 preverja bralno razumevanje ter raba jezika pri Poli 2 pa slušno razumevanje s predvajanjem dveh posnetkov. Dijaki morajo napisati dva pisna sestavka, pri čemer si lahko pomagajo tudi z enojezičnim in dvojezičnim slovarjem. Prvi pisni sestavek mora biti dolg od 120 do 150 besed, poleg tega pa se pisno sporočanje preverja še s pisanjem eseja v angleščini, ki mora obsegati od 220 do 250 besed. Za oba sestavka je na voljo 90 min, kako si dijak razporedi čas, je neodvisno od sestavka.
Angleščina na maturi je sestavljena tudi iz ustnega dela. Ta na osnovni ravni obsega pogovor na podlagi besedilne ali slikovne iztočnice, vodeni pogovor o temi, ki so jo dijaki obravnavali že pri pouku, ter interpretacija umetnostnega besedila ali odlomka ter pogovor o njem. Torej o knjigah, ki jih morajo dijaki prebrati kot pripravo na maturo iz angleščine. Na ustnem delu se tako preverja predvsem govorno sporočanje v angleškem jeziku, pri čemer točke, ocena ustnega dela sestavlja 20 % končne ocene.
Angleščina na maturi na višjem nivoju je pravzaprav zelo podobna kot osnovni nivo, le da so vprašanja in naloge težje. Pisno sporočanje se preverja s pisanjem nekoliko daljših in bolj poglobljenih pisnih sestavkov. Esej na višjem nivoju se piše na določeno temo iz književnosti in mora obsegati 250 do 300 besed. Ustni del je prav tako zelo podobno strukturiran kot pri maturi na osnovnem nivoju. Dijaki morajo za opravljanje mature iz angleščine na višji ravni prebrati več umetnostnih besedil oziroma knjig, ki jih vsako leto predpiše RIC. Knjigi sta isti kot na osnovnem nivoju, poleg imajo še interpretacijo poezije (5 pesmi).
Na poklicni maturi lahko dijak kot tretji izbirni predmet izbere matematiko ali tuji jezik, pri katerem gre največkrat prav za angleščino. Lahko pa se za opravljanje mature iz angleščine dijak poklicne šole odloči tudi v primeru, če se želi vpisati na univerzitetni študij, in sicer kot tako imenovan dodatni ali peti predmet.
Pisni del iz angleščine na poklicni maturi se piše 120 minut, dijak pa si lahko pri pisanju pomaga tudi s slovarjem. Pisni del obsega izpitno polo, s katero se preverjata bralno razumevanje in pisno sporočanje. V prvem delu pisne mature iz angleškega jezika morajo dijaki prebrati določeno besedilo in rešiti več nalog različnih tipov, s čimer pokažejo, kako dobro razumejo prebrano vsebino. Nato pa sledi še preverjanje pisnega sporočanja, pri čemer morajo dijaki napisati dva pisna sestavka. Enega krajšega, dolgega od 60 do 70 besed, in drugega, dolgega 150 do 160 besed. Pisni del sestavlja 60 % končne ocene angleščine na poklicni maturi.
Na poklicni maturi je ustni izpit pri angleščini sestavljen iz treh nalog, s katerimi se preverja govorno komunikacijo o dveh strokovnih in eni splošni temi. Ustni izpit sestavlja 40 % končne ocene pri angleščini na poklicni maturi.
DA TI BO ŠLA ANGLEŠČINA NA MATURI ŠE BOLJE OD ROK, SMO ZATE PRIPRAVILI NEKAJ NASVETOV, KI TI LAHKO POMAGAJO PRI TEM, DA SE NANJO KAR SE DA DOBRO PRIPRAVIŠ!
Angleščina na maturi za marsikaterega dijaka oziroma gimnazijca predstavlja kar velik zalogaj. Težave običajno dijakom povzroča predvsem slovnica, prav tako pa jih je pogosto strah tudi pisanja eseja, pri katerem morajo pokazati svoje jezikovno znanje v praksi, na konkretnem pisnem izdelku. Prav tako pa je dijake velikokrat strah ustnega dela maturitetnega izpita, saj niso dovolj vešči konverzacije oziroma govornega izražanja v angleščini oziroma imajo v takšnih situacijah veliko tremo.
Dobro poznavanje angleške slovnice je za uspešno opravljeno maturo iz angleščine še kako pomembno. Za večino dijakov prav slovnica predstavlja enega najtežjih orehov, vendar pa se je tudi slovnice treba naučiti. Kako? Z vajo! Treba je rešiti čim več vaj in nalog različnih tipov. Najpametneje je reševati tiste iz preteklih maturitetnih pol, saj se podobne naloge predvidoma na maturi pojavljajo prav vsako leto.
Del angleščine na maturi je tudi preverjanje bralnega razumevanja. Na pisnem delu iz angleščine dijak prejme besedilo, ki ga mora prebrati. Nato pa mora na podlagi prebranega odgovoriti na več vprašanj oziroma rešiti več nalog. S tem se preveri, kako dobro je razumel prebrano vsebino. Ne glede na to, da se besedila na maturi med seboj razlikujejo in da se razlikuje tudi besedišče v njih, pa branje različnih zvrsti besedil že pred maturo znatno pomaga k izboljšanju bralnega razumevanja. Priprave na maturo iz angleščine naj zato vključujejo tudi branje novic in daljših angleških člankov, pa tudi različnih drugih besedil.
Pri angleščini na maturi morajo dijaki tudi poslušati posnetek pogovora oziroma izbirnih govorcev angleškega jezika. Nato morajo rešiti nekaj nalog, ki se nanašajo na poslušani posnetek. S tem se preverja njihovo slušno razumevanje, na kar se dijaki lahko najbolje pripravijo tako, da v priprave za maturo iz angleščine vključijo tudi čim več poslušanja različnih angleških besedil, oddaj, podcastov itd. Tako se bo njihovo slušno razumevanje zagotovo izboljšalo.
Pisno sporočanje v angleščini se na maturi preverja tako, da morajo dijaki napisati dve besedili. Priprave na maturo iz angleščine morajo zato vključevati tudi čim več pisanja v angleščini. Treba je poznati tudi pravila oziroma ustrezne tehnike pisanja spisov, pisem in esejev, saj je to pri maturi zelo pomembno. Zelo pomembno pa je tudi to, da napisana besedila za dijakom nekdo pregleda in ga opozori na morebitne napake ali možnosti za izboljšanje napisanega. Le tako se bo dijak naučil, kako lahko izboljša svoje pisanje ter mu to tudi na maturi iz angleščine ne bo delalo nobenih težav.
Na ustnem delu izpita se morajo dijaki pogovarjati o vnaprej določenih temah. Ni dovolj le, da dijaki te teme dobro poznajo in se na pamet naučijo določeno angleško besedišče, ampak se morajo biti sposobni o njem pogovarjati. Če ima dijak s tem težave, je potrebne čim več vaje. V angleščini naj se pogovarja s starši, sošolci, prijatelji, sošolci ali s kom drugim oziroma naj poišče inštruktorja, s katerim bo lahko vadil tudi konverzacijo in izgovorjavo.
Na ustnem delu mature iz angleščine dijaki dobijo tudi odlomek iz ene od knjig, ki so jih morali prebrati kot del priprav na maturo. Zelo pomembno je, da vseh predpisanih leposlovnih del dijaki ne le preberejo, ampak tudi dobro poznajo vsebino, se naučijo imen nastopajočih oseb, razumejo značilnosti posameznega leposlovnega besedila itd. To je vsekakor pomemben del ustnega izpita iz angleščine na maturi, zato je tudi temu področju na pripravah priporočljivo posvetiti nekaj pozornosti.
Osnovni nivo na maturi iz angleščine obsega preverjanje različnih vrst jezikovnega znanja, zato je pomembno, da priprave vključujejo prav vse segmente. Angleščina na maturi je namreč sestavljena iz poznavanja in rabe jezika ter slovničnih struktur, bralnega in slušnega razumevanja. Pa tudi pisnega sporočanja, govornega izražanja in poznavanja književnih oziroma leposlovnih del. Vsak dijak sam zase ve, katera od teh področij obvlada, katera pa mu morda povzročajo težave in jim mora na pripravah posvetiti nekoliko več pozornosti. Po potrebi se lahko odloči tudi za inštrukcije iz angleščine, na katerih se bosta z inštruktorjem posvetila težavnim področjem. Za tiste, ki jih skrbi predvsem velika količina in kompleksnost znanja, ki ga je treba imeti za uspešno opravljanje mature iz angleščine, pa so priporočljive organizirane priprave na maturo iz angleščine. Na le-teh se obravnava prav vsa področja, ki so pomembna za to, da bodo rezultati mature čim boljši.
Če se dijak odloči za višjo raven pri angleščini na maturi, morajo biti priprave še toliko bolj poglobljene. Ni dovolj le, da se mu zdi angleščina lahka, kot dijaki radi rečejo, ampak je treba prav tako opraviti veliko vaj, se naučiti novega besedišča, utrditi slovnico ter prebrati predpisana leposlovna dela in dobro poznati njihovo vsebino. Višja raven pri angleščini na maturi je podobna osnovni ravni. Le naloge so bolj zahtevne, zato morajo biti temu prilagojene tudi priprave. Najbolje se je udeležiti organiziranih priprav ali poiskati inštruktorja, ki bo dijaku na podlagi poznavanja mature iz angleščine na višji ravni iz prejšnjih let, najbolje znal svetovati, kako se naj nanjo čim bolje pripravi.
Če dijaka konec šolskega leta čaka poklicna matura iz angleščine, je prav, da se nanjo začne pripravljati čim prej. Priprave na poklicno maturo iz angleščine naj vsebujejo čim več nalog in vaj, predvsem pa je priporočljivo, da se dijaki seznanijo s tipi nalog, kakršni jih čakajo na maturi. Naloge so lahko izbirnega tipa, pri katerih mora dijak izbrati enega od odgovorov a, b ali c. Drugi tip nalog naj zahteva dopolnjevanje posameznih manjkajočih besed. Pogosto so del maturitetne pole pri angleščini tudi vprašanja, na katera morajo dijaki odgovoriti s kratkimi stavki.
Na vse te naloge se dijaki najlažje pripravijo tako, da rešijo čim več vaj in dobro utrdijo slovnična pravila. Poleg tega pa morajo vaditi tudi bralno razumevanje in pisanje besedil v angleščini. Dijaki morajo seveda utrditi tudi zmožnost pogovarjanja v angleščini tako o strokovnih kot o različnih splošnih temah.
Ker gre za kompleksno znanje in ker časa za učenje ni na voljo neomejeno, je pomembno, da so priprave iz angleščine čim bolj sistematične. Zato so organizirane priprave za dijake, ki se pripravljajo na poklicno maturo iz angleščine, zagotovo najboljša izbira. Priprave na maturo vodi izkušen inštruktor angleščine, ki zelo dobro ve, kaj vse se je treba naučiti. Hkrati pa poskrbi za to, da dijaki res dobijo vse potrebno znanje, ki ga potrebujejo za uspešno opravljanje pisnega in ustnega dela angleščine na maturi.
To, da je dijake mature strah, je popolnoma normalno. Gre za pomemben preizkus znanja, ki vpliva tudi na njihovo nadaljnje šolanje in poklicno pot. Zato je normalno, da si vsak dijak želi maturo čim bolje opraviti. Vsak od njih pa se tudi zaveda, da brez priprav to ne bo mogoče. Še posebej to drži v primeru, če dijak želi na maturi doseči visoko število točk ali pa če mu kakšen od predmetov povzroča težave. V takšnih primerih se je poleg priprav na maturo, ki jih dijaki dobijo v okviru pouka, pametno odločiti še za dodatne inštrukcije ali organizirane priprave na maturo. Na njih bodo dijaki zagotovo dobili vse potrebno znanje. Učni center Horizont dijakom zato nudi odlične priprave na maturo iz angleščine. Dijaki pa si lahko izberejo tudi priprave iz vseh ostalih maturitetnih predmetov. Inštrukcije angleščine za maturo potekajo pod mentorstvom inštruktorjev, ki znajo učenje angleščine približati prav vsakemu dijaku.
Če želiš, da bo letošnja angleščina na maturi “piece of cake”, se nam pridruži na 5-urni eDelavnici ANGLEŠČINA NA MATURI 2024!
Deli na družabnih omrežjih
Prijavi se na e-novice
Sorodno iz bloga
04.07.2024 | Matura
18.05.2024 | Matura
17.05.2024 | Matura
Si iz pravega testa za inštruktorja?
Povej nam več o sebi tukaj.
041 926 000
Horizont d.o.o.
(SI65826736)
Pohlinova ulica 20, 1000 Ljubljana