Sorodno iz bloga
Popravni izpit – kako ga učinkovito opraviti?
14.06.2019 | Popravni izpiti
Deli na družabnih omrežjih
14.06.2019 | Popravni izpiti
Te kmalu čaka popravni izpit? Potem se moraš čim prej začeti pripravljati nanj! Snovi je namreč veliko, zato se začni učiti še danes. Če imaš občutek, da bo učenje obsežne snovi prevelik zalogaj ali da določene snovi ne razumeš dobro, pa se odloči za inštrukcije, s pomočjo katerih bodo priprave na popravni izpit iz matematike, angleščine, slovenščine ali katerega koli drugega predmeta veliko manj stresne!
Pripravili smo 5 nasvetov za bolj uspešne priprave na popravni izpit iz angleščine, matematike, slovenščine, nemščine, fizike, kemije ali katerega koli drugega predmeta. Nasveti so uporabni tako za priprave na popravni izpit v srednjih šolah in gimnazijah kot tudi v osnovnih šolah ter ti lahko pomagajo, da bo učenje bolj uspešno.
Za popravni izpit se je treba v nekaj tednih naučiti celoletno snov.
Pametno je, da si jo razdeliš v sklope ter da vmes sproti preverjaš svoje znanje, predvsem pa je pomembno, da s pripravami začneš pravočasno.
Najbolj idealno je, če se priprava na popravni izpit začne vsaj 3 tedne pred rokom, seveda pa ne bo nič narobe, če začneš že prej 🙂
Pred začetkom učenja za popravni izpit je zelo dobro vedeti, kakšno je tvoje predznanje. To je velikokrat pomanjkljivo, zato je treba ugotoviti, kateri deli snovi predstavljajo največjo težavo. Tistim delom snovi se je treba bolj posvetiti, pri čemer ti lahko pomagajo tudi inštrukcije za popravne izpite.
Zelo v pomoč ti bo dodatna razlaga, ki jo lahko dobiš na inštrukcijah in si s tem olajšaš učenje. Inštruktor je tudi pravi naslov za vsa morebitna vprašanja, ki se ti pojavijo med učenjem, zate pa bo pripravil tudi različne vaje in naloge, ki bodo prilagojene tvojemu predznanju.
Za učenje za popravni izpit je na voljo le omejen čas, zato si je treba premišljeno razporediti snov. Zelo pomembno je, da na koncu ostane še kakšen dan časa za ponavljanje in utrjevanje. Če se odločiš za organizirane priprave na popravni izpit, te takrat čaka tudi test, s katerim lahko preveriš svoje znanje in ugotoviš, če snov zares obvladaš.
Snovi je veliko, čas za učenje na popravni izpit pa je omejen, a brez strahu: če se potrudiš in priprave na popravni izpit vzameš resno, ga lahko uspešno narediš! Če ne veš, kako se lotiti učenja, pokliči inštruktorja in rezerviraj termin pri njem. Skupaj bosta naredila načrt dela ter poskrbela za to, da bodo priprave na popravni izpit čim manj stresne!
Vsak predmet ima svoje specifike, ki jih je treba upoštevati pri učenju. Poleg splošnih nasvetov za učenje, smo tako pripravili še nasvete, na kaj moraš biti pri učenju pozoren pri posameznem predmetu, pri katerem te čaka popravni izpit, pa naj si bo to matematika, slovenščina, angleščina, nemščina ali kak drug predmet.
Pri matematiki se snov nadgrajuje, zato je nujno treba dobro obvladati osnove, saj te predstavljajo podlago za vse nadaljnje učenje. Slabo poznavanje osnov je pogosto tudi razlog za slabe ocene pri tem predmetu. Učenje za popravni izpit iz matematike je zato nujno treba začeti z ponavljanjem osnov, šele nato pa postopoma nadgrajevati znanje.
Samo teoretično razumevanje snovi pri reševanju nalog ne pomaga veliko, poleg tega pa je teorija veliko bolj razumljiva, če razlaga temelji na praktičnih primerih. Pri učenju za popravni izpit se je zato smiselno odločiti za inštrukcije, na katerih lahko dobiš razlago, prilagojeno tebi in tvojemu predznanju. Tako bo tudi reševanje matematičnih problemov in nalog veliko lažje!
Pri matematiki vaje ni nikoli dovolj. Ko enkrat razumeš snov, je treba narediti čim več vaj, da snov čim bolj utrdiš. Prav zato morajo biti priprave na popravni izpit zasnovane tako, da učenju nove snovi sledi tudi utrjevanje z vajami. K temu pripomorejo tudi domače naloge, ki jih dobiš po vsaki uri inštrukcij. Pomembno je, da jih doma rešiš ter narediš še kakšno dodatno vajo. Tako bo učenje za popravni izpit iz matematike veliko bolj uspešno.
Največjo težavo pri slovenščini običajno povzroča slovnica. Potrebna je le dobra razlaga, ki mora biti prilagojena posameznemu učencu, njegovemu predznanju in načinu razumevanja. Individualne inštrukcije slovenščine so tako možnost, da učenec dobi razlago, ki jo potrebuje ter da ugotovi, da se da slovnična pravila razložiti tudi na bolj enostaven način.
Velik del snovi pri slovenščini obsega tudi književnost. Treba je poznati posamezne pisatelje in pesnike ter njihova dela ter razumeti glavne značilnosti določenega obdobja. Učenje književnosti je tako podobno kot učenje zgodovine, le da se je treba naučiti manj letnic. Inštruktor ti bo znal razložiti, kako se lahko obsežno snov naučiš v kratkem času, kar ti bo pomagalo tudi kasneje pri maturi.
Pomemben del ocene pri slovenščini sestavljajo tudi spisi oziroma eseji. Pri izboljšanju rezultatov na tem področju najbolj pomaga vaja. Treba je napisati več spisov ali esejev ter jih dati profesorju ali inštruktorju, ki jih pregleda in oceni ter poda svoje predloge za izboljšanje. Na tak način bo vsak napisan esej ali spis boljši.
Če razumeš zgradbo jezika, se tudi slovničnih pravil ni težko naučiti! Z razumevanjem slovnična pravila postanejo logična in enostavna. Priprava na popravni izpit iz nemščine, angleščine ali drugega tujega jezika se mora zato začeti s preverjanjem dosedanjega znanja in čim bolj preprosto razlago, kako je jezik zgrajen. Tako bodo slovnična in druga jezikovna pravila postala bolj jasna in si jih ne bo težko zapomniti.
Učenje jezika je kompleksno in treba ga je obvladati na več nivojih. Doma se je veliko lažje naučiti branja in slušnega razumevanja kot pa govorjenja jezika, saj za to potrebuješ izkušenega sogovornika. Inštruktor angleščine ali drugega tujega jezika je za to zelo primeren in ti lahko pomaga tudi pri pripravi na popravni izpit. Hkrati pa ti bo pripravil tudi različne vaje in teste za izboljševanje slušnega razumevanja, pisnega sporazumevanja in vsega ostalega.
Dobro je, če imaš ob sebi nekoga, ki jezik res obvlada in te sproti opozarja na napake. Če te čaka popravni izpit iz italijanščine, angleščine, nemščine ali drugega jezika, so inštrukcije skorajda nujne. Pri samostojnem učenju namreč velikokrat spregledaš lastne napake pri pisanju ali govoru pa tudi razumevanju jezika, na inštrukcijah pa vedno dobiš povratno informacijo o tem, kakšno je tvoje znanje. Tako boš na popravni izpit veliko bolje pripravljen!
Pri fiziki ali kemiji je treba poleg teorije dobro poznati tudi formule in jih znati uporabiti v praksi. Formule si najlažje zapomniš, če jih razumeš. Tako se ti jih ne bo treba učiti na pamet. Inštrukcije fizike ali kemije zato ne smejo biti namenjene zgolj učenju na pamet, saj se je snovi veliko pametneje lotiti tako, da čim bolje razumeš snov in formule, ki iz nje izhajajo.
Odlično pomoč pri pripravah na popravni izpit iz kemije ali fizike predstavljajo testi, ki ste jih pisali v šoli. Če želiš opraviti popravni izpit, moraš znati samostojno rešiti prav vse naloge na vseh dosedanjih testih. V primeru, da ti kakšna od nalog ni jasna, pa ti jo lahko pomaga razložiti inštruktor fizike oziroma kemije.
Reševanje nalog je najboljša vaja pri učenju za popravni izpit iz kemije ali fizike. Ko predelaš določeno snov, takoj naredi nekaj vaj, da utrdiš svoje znanje. Več vaj ko boš rešil, bolj boš obvladal snov. Pri tem je treba reševati različne tipe nalog različnih težavnostnih stopenj. Tik pred popravnim izpitom pa je dobro pisati še poskusni test, ki ti ga lahko pripravi inštruktor in s katerim preveriš, kako uspešno je bilo učenje. Naj gre za inštrukcije kemije, fizike ali matematike, bistveno je, da s pomočjo nalog krepiš svojo samozavest in zaupanje v pridobljeno znanje.
Časa za učenje v primeru popravnega izpita ni veliko, zato morajo biti priprave zelo intenzivne. Popravni izpit se vsekakor da narediti tudi brez inštrukcij, a so slednje zelo priporočljive. Učenec, ki ima popravni izpit, je namreč pod stresom, običajno ga je strah, velikokrat pa ima do predmeta tudi velik odpor, saj je imel pri njem že med letom slabe ocene. Inštrukcije mu lahko pomagajo, da ta odpor premaga in se spopade z učenjem na popravni izpit na manj stresen način ter z več motivacije. Pomembno je, da izberete inštruktorja, ki dobro pozna obravnavano snov in jo zna tudi smiselno razložiti ter v kratkem času, ki je na voljo, zmore učenca naučiti vse potrebno.
Najboljše priprave na popravni izpit zagotovo zagotavljajo kakovostne inštrukcije. Te bodo lahko še bolj uspešne, če bo inštruktor čim bolj natančno seznanjen s tem, katero snov ste obravnavali pri določenem predmetu, kakšne tipe nalog ste reševali in kakšen pristop ter način ocenjevanja ima določen učitelj ali profesor. Zato je na uvodno uro inštrukcij priporočljivo prinesti:
Učenec naj s seboj na inštrukcije prinese urejen zvezek, knjigo oziroma učbenik in delovni zvezek. V primeru, da nima svojega zvezka (zapiskov) ali ta ni najbolj urejen, naj si ga izposodi od sošolca (najbolje tistega, ki je imel pri konkretnem predmetu odlično oceno).
Različni delovni listi in drugo dodatno gradivo nudijo dober vpogled v to, kaj vse je treba pri določenem predmetu znati. To velja še posebej pri tujih jezikih, kjer je dodatno gradivo namenjeno širjenju besednega zaklada, zato bo učitelj na popravnem izpitu pričakoval tudi poznavanje tega besedišča, čeprav ga morda ni v učbeniku ali delovnem zvezku.
Na podlagi fotokopij kontrolnih in šolskih nalog inštruktor hitro dobi vpogled v to, kako bo videti popravni izpit, kakšne tipe nalog lahko učenec pričakuje na njem, kaj vse mora znati, pa tudi način ocenjevanja določenega učitelja ali profesorja, zato jih je dobro prinesti s seboj.
Inštrukcije za popravne izpite morajo biti prilagojene obstoječemu znanju učencev, zato se na uvodni uri naredi hiter pregled snovi, ki jo mora učenec obvladati do popravnega izpita. To je najlažje, če učenec s seboj prinese svoj zvezek, zapiske, delovni zvezek in vse ostalo gradivo. Nato inštruktor s pomočjo diagnostičnih nalog oceni učenčevo znanje in s tem tudi tempo inštrukcij – kolikokrat na teden bodo potekale inštrukcije in koliko ur bo potrebnih za suvereno obvladovanje znanja.
Še tako dobro obvladovanje teorije prav nič ne pomaga pri reševanju nalog pri kemiji, matematiki ali fiziki, enako pa velja pri jezikih, kjer je treba nepravilne glagole, čase in vse ostalo znati uporabiti tudi v praksi. Prav zaradi tega inštrukcije temeljijo na konkretnih primerih, na reševanju različnih nalog in vaj. Inštruktor najprej razloži snov, nato pa skupaj z učenci reši nekaj nalog. Če oceni, da jim je snov razumljiva, učenci nekaj nalog rešijo še sami. Učenci dobijo tudi že rešene naloge, ki so jim lahko v pomoč pri razumevanju postopkov in učenju doma.
Po končani uri inštrukcij učenec dobi domačo nalogo in zelo priporočljivo je, da jo tudi dejansko reši ter naslednjič rešeno nalogo prinese s seboj na inštrukcije. Tako lahko inštruktor spremlja njegov napredek ter po potrebi ponovno razloži določen del snovi, če se izkaže, da kaj še vedno ni jasno. Prav tako pa so domače naloge namenjene samostojnemu reševanju, ponavljanju in utrjevanju snovi, kar je za uspešno opravljen popravni izpit ravno tako bistvenega pomena.
Če kupiš ure inštrukcij za popravni izpit v paketu, lahko prihraniš! Pri nakupu paketa je namreč posamezna ura cenejša. Včasih učenci mislijo, da ne bodo potrebovali toliko ur, kot jih je v paketu, a bolj, ko se bliža popravni izpit, več ur si želijo preživeti na inštrukcijah, saj ugotovijo, da tam znanje pridobivajo hitreje.
Inštrukcije lahko potekajo individualno ali v paru oziroma v trojici, kar prav tako omogoča intenzivne priprave in možnost prilagoditve razlage vsakemu učencu ali dijaku posebej. Ura skupinskih inštrukcij ima ugodno ceno, kasneje pa lahko potem naknadno še vedno dokupiš kakšno individualno uro, če bi bilo to potrebno.
Samostojno delo doma je pri pripravah na popravni izpit nujno. Če učenec veliko dela, učenja in vaj opravi doma, bo potrebno manj ur inštrukcij, te pa bodo tudi bolj učinkovite. Prav zato naj bodo inštrukcije le dopolnilo tvojega učenja doma – tako se boš naučil več in bolje opravil popravni izpit ter navsezadnje tudi prihranil!
Popravni izpiti v spomladanskem roku se pričnejo 1.07.2019, v jesenskem roku pa 16.08.2019. Datumi popravnih izpitov za posamezni predmet so znani le nekaj dni pred pričetkom. Priporočamo, da pozorno spremljaš objave na spletni strani vaše šole in se pripraviš na to, da boš morda imel popravni izpit že na prvi dan pričetka popravnih izpitov.
Da pa zanesljivo oddideš na zaslužene počitnice takoj po prvem roku popravnih izpitov, si lahko kot pomoč pri opravljanju popravnega izpita, izbereš enega od naših izkušenih inštruktorjev.
Deli na družabnih omrežjih
Prijavi se na e-novice
Sorodno iz bloga
14.06.2019 | Popravni izpiti
Si iz pravega testa za inštruktorja?
Povej nam več o sebi tukaj.
041 926 000
Horizont d.o.o.
(SI65826736)
Pohlinova ulica 20, 1000 Ljubljana