Sorodno iz bloga
Linearna funkcija
05.06.2024 | Matematika
Naravna števila
23.01.2020 | Matematika
Elipsa
20.12.2019 | Matematika
Deli na družabnih omrežjih
05.06.2024 | Matematika
Linearna funkcija je ena najosnovnejših funkcij v matematiki – povejmo po domače: če imamo v koordinatnem sistemu neskončno točk, ki vse ležijo na isti premici, lahko vse te točke naekrat povzamemo oziroma predstavimo s predpisom linearne funkcije. (No, edino navpičnih premic ne moremo tako predstaviti, ampak tudi ta problem so matematiki rešili. So brihtne glavce, saj vem.)
Linearna funkcija ima predpis je enak , kjer sta in neki realni števili. Ravno vrednosti teh dveh števil in določata, katera premica opisuje te točke. Zapis neskončnega števila točk smo tako zreducirali na dve vrednosti, in . Impresivno, kajne?
Še več, matematiki so odkrili, da števili in v sebi nosita informacijo, kako ta premica izgleda! Število je smerni koeficient, ki določa strmino premice. Število pa imenujemo začetna vrednost in nam pove, kje premica seka os. In ne samo to!
Matematiki so ugotovili so tudi, da:
Če imamo podani dve točki na grafu linearne funkcije, npr. in , lahko izračunamo s spodnjo formulo:
Ker pa so matematiki radovedne sorte, so si postavili še cel kup drugih vprašanj. Kje premica seka os (kje namreč seka os smo že ugotovili — poglej gor) ali pa pod kakšnim kotom premica narašča oz. pada? Sami številki in nam tega ne znata direktno povedati. Do odgovora pridemo, če znamo predpis funkcije pravilno uporabiti.
Poglejmo najprej, kako izračunamo, kje linearna funkcija seka os. Na grafu je to točka , kar pomeni, da mora veljati
Rešitev te enačbe nam pove, kje graf linearne funkcije seka os.
Temu rečemo tudi ničla funkcije.
Glede naklonskega kota premice, ki je predstavljena s predpisom , pa velja
Zanimivo, kako se vse tako lepo izide!
Ker matematikom še ni bilo dovolj, so raziskovali dalje in ugotovili, da lahko enačbo premice zapišejo na tri različne načine. Recimo, da imamo premico, ki jo predstavimo kot graf linearne funkcije . Prva možna oblika za enačbo premice je najbolj enostavna: zamenjamo z in dobimo:
Pa so se matematiki igrali naprej in prišli do naslednje oblike:
Ta oblika jim je navse ljuba, saj lahko predstavlja tudi navpične premice, ki jih prva ne more. Potem pa obstaja še tretja, ki je namenjena še posebej lenim matematikom, saj je iz nje najlažje narisati premico v koordinatni sistem. Izleda pa takole:
Da so se lahko matematiki o vseh teh treh oblikah pogovarjali, si izmenjevali trače in zgodbe, so vsako od njih poimenovali. Tako kot starši poimenujejo svoje otroke, da se lahko potem pred sosedom pohvalijo, kako je
“Peter danes sestavil domiseln indijanski šotor iz bobi palčk!”
Poimenovanje gre takole:
Če te zanima, kako preoblikuješ eno obliko v drugo, si poglej še naš spodnji video posnetek.
Enačbo preoblikuj v implicitno in odsekovno obliko.
Ne boste verjeli, ampak matematikom še ni bilo dovolj. Zanimalo jih je, kaj vse lahko izračunajo, če imajo dve premici! Ne bomo komentirali, kajne?
Ugotovili smo, da lahko iz smernih koeficientov zelo hitro ugotovimo, če sta premici vzporedni ali če sta pravokotni. Če imamo npr. dve premici, ena ima enačbo , druga pa , velja, da:
Izračunamo lahko njuno presečišče, ki je vedno ena točka, razen če sta premici vzporedni (v tem primeru presečišča ni). Koordinate točke dobimo tako, da rešimo sistem enačb, ki predstavljata premici. Kako točno to izleda v praksi, si poglej v video posnetku.
Pa da ne pozabimo še na kot! Pod kakšnim kotom se sekata, če nista vzporedni? Tudi na to so našli odgovor, in sicer za kot med premicama velja
Nariši graf linearne fukcije
Iz predpisa razberi, ali bo premica naraščala ali padala ter to utemelji.
Zapiši enačbo premice in začetno vrednost.
Izračunaj ničlo.
Zapiši enačbo premice, ki gre skozi točko in je vzporedna premici z enačbo
Vzporedni premici imata enak smerni koeficient. Izračunamo ga tako, da enačbo premice preoblikujemo v eksplicitno obliko. Enačba iskane premice je potem enaka . Izračunati moramo še začetno vrednost. To naredimo tako, da v to enačbo vstavimo točko A in izračunamo n.
Če te v zvezi s snovjo Linearna funkcija še karkoli zanima ali pa potrebuješ pomoč pri učenju, pridi na inštrukcije matematike, kjer ti z veseljem pomagamo, da poglobiš svoje znanje.
Deli na družabnih omrežjih
Prijavi se na e-novice
Sorodno iz bloga
05.06.2024 | Matematika
23.01.2020 | Matematika
20.12.2019 | Matematika
Si iz pravega testa za inštruktorja?
Povej nam več o sebi tukaj.
041 926 000
Horizont d.o.o.
(SI65826736)
Pohlinova ulica 20, 1000 Ljubljana